Радить водій-професіонал
 

ТОВСТУНИ ПІСЛЯ НОВОРІЧНОГО СВЯТА ЗМОЖУТЬ СІСТИ ЗА КЕРМО ШВИДШЕ...

Водій з 35-річним стажем Анатолій Синяк продовжує ділитися з читачами "ДГ" своїм досвідом

У новорічні свята хто не дозволить собі перехилити зайву чарку! І піднесена атмосфера до цього схиляє, і подекуди нав'язливі вмовляння друзів, і дитяче переконання у тому, що Новий рік - це час, коли трапляються найнеймовірніші чудеса. Навіть такі, як раптова відмова апарата, що вимірює кількість алкоголю у крові... Завідувач юнацької автошколи Львівського обласного навчально-курсового комбінату Анатолій Синяк зізнається, що далеко не є "тверезником" і любить випити особливо на Новий рік. Однак після цього він ще жодного разу не керував машиною.

- Дехто, сідаючи після кількох бокалів шампанського за кермо виходить з цілком логічної думки - мовляв, і "даішники" теж люди, кому з них захочеться стовбичити на перехресті замість того, щоби відпочивати разом зі своїми близькими, - розповідає Анантолій Станіславович.- Однак у житті весь час трапляються випадки, які доводять правильність Закону бутерброду. (Для тих, хто забув, нагадую: якщо бутерброд падає, то обов'язково маслом донизу). Як на зло на дорогах вже нового, третього тисячоліття, трапляється якийсь ненормальний інспектор, і весь святковий настрій неначе вітром здуває.

Бувають і більш прикрі випадки. От уявіть собі: прокинулися ви першого січня, подивилися телевізор, а ввечері вирішили порадувати своїм приходом найближчих друзів. Сіли у машину щасливі і повні сил, передчуваючи веселу забаву... Всюдисущий інспектор знову зупиняє вас і забирає права за керування машиною у нетверезому стані. А як, скажіть, ви могли знати, через скільки годин "вивітриться" алкоголь з вашого організму? Тут на допомогу водіям прийшли медики, які розробили спеціальну таблицю співвідношення кількості випитого і перерви і водінні.

Отже, наприклад, якщо ваша вага 70 кг, то ознаки сп'яніння після вживання 1 літра пива, або 190г вина, або 50г горілки зникнуть лише через 4 години. Відповідно після "півлітри" вам бажано не сідати за кермо протягом 31 години. Товстунам, як бачите, трошки легше - велике тіло швидше впорається з алкоголем. Однак не треба тішити себе ілюзіями на кшталт: "Та що там ті 50г вина зроблять! Та я не те що машиною - літаком керувати можу!.." Звісно, можете, але наслідком буде хіба що некролог у газеті, який ви, на жаль, вже не прочитаєте. Науковці дослідили, що вірогідність скоєння ДТП при концентрації алкоголю у крові 0,4 проміле збільшується у 2,1 рази, а при концентрації 1 проміле - у 6 разів. (Для порівняння: 100г горілки дають концентрацію алкоголю у крові 2 проміле.

Не зважаючи на те, що про заборону сідати за кермо "під газом" повторюють мало не на кожному кроці, через нехтування цим золотим правилом стається переважна більшість ДТП. Щороку працівники ДАЇ затримують понад 3 тисячі водіїв у нетверезому стані. Ця цифра таки про щось говорить.

- Коли ж водія можна вважати п'яним?

- Легке сп'яніння виникає вже після вживання дорослою людиною 0,5-1,5 л пива, 150-300 г вина або 40-100 г горілки. Концентрація алкоголю у крові тоді не перевищує 0,5-0,6 проміле. Поведінка у такому стані практично не змінюється, а от розумова діяльність знижується на 12-15%, що пригальмовує реакцію водія у середньому на 0,5 секунди. Ну, що таке пів секунди, скаже хтось і махне рукою. Так от, при швидкості автомобіля 60 км/год це відповідає додатковому просування вперед під час гальмування на 8,3 м. Гадаю, ця цифра ні у кого вже не викликає скепсису.

Крім цього алкоголь порушує координацію рухів. Ще на зорі автомобільної ери провели такий експеримент: групі стрільців у тирі запропонували по 5мл горілки. Кількість точних влучень після цього зменшилася з 96 до 28%. Тож немає підстав вважати легке сп'яніння цілком безпечним станом, що лише додає настрою, загострює зір і підвищує працездатність. Повірте, це ілюзія водіїв, які лише хочуть виправдати свою слабкість.

Існує ще одна сумна цифра: нетверезі водії у 8 разів частіше залишають свою жертву напризволяще, і у 24 рази - наїжджають на нерухому перешкоду.

Деколи доводилося стикатися і з таким: водій після безсонної, але зовсім не безалкогольної новорічної ночі стає під душ, випиває чашечку кави, деколи навіть відтискається від підлоги, а потім сміливо сідає за кермо, вважаючи, що весь хміль він вже "розігнав". Я дуже радів, коли мені, а не автоінспектору доводилося розчаровувати бідаку: алкоголь з організму виводиться лише завдяки роботі печінки, яка спроможна окислити (в залежності від ваги людини) від 7 до 15г спирту на годину. І ніщо не здатне прискорити цей процес... Якщо у Новий рік з вами і трапиться якесь чудо, то нехай воно не буде пов'язано з алкоголем... Згадуючи про свої новорічні автомобільні пригоди, Анатолій Станіславович не міг не розповісти про одне з таких чудес, яке трапилося з ним у селі Нові Ворота, що неподалік від турбази "Пікуй" у Карпатах.

- Ми з друзями вирішили провести Новий рік у горах, поєднавши відпочинок з катанням на лижах. Однак зі снігом нам не пощастило: 31 грудня Карпатські хребти рясно поливав дощик. Та ми не засмутилися - поїхали на екскурсію до Мукачева... Загалом добре провели час. Однак закарпатські дороги "не по зубах" навіть "Жигулям". Лише ГАЗ-69 може з ними впоратися без шкоди для свого "організму". На зворотному шляху до турбази, на черговій ямі я раптом відчув щось недобре. Машину почало "тягнути" у бік так, неначе спустило колесо. Потім вона взагалі зупинилась, натомість мотор заревів, як скажений. Коли я вийшов і заглянув під днище, серце у мене охололо. Балка переднього моста і двигун лежали просто на асфальті. До Нового року залишалося сім годин. Можете уявити собі мій стан. Я не знав тоді, що наші люди можуть зняти з себе останню сорочку, якщо бачать, що вам гірше, ніж їм. Мабуть, вигляд у мене був такий, що ніхто просто не міг мені відмовити. Машину затягнули на естакаду у гаражі місцевої Сільгосптехніки, який виявився зовсім поруч. Директор гаражу встав зі святкового столу, знайшов механіка. А той поїхав до сусіднього села за зварювальником. Мені пощастило: зварювальник виявився республіканським переможцем свого професійного конкурсу. О 9 вечора я вже заїжджав на "Пікуй". Зізнаюсь, це був найщасливіший Новий рік у моєму житті...

Хотів би порадити усім водіям не вирушати у далеку дорогу без тросу, каністри бензину й грошей. Сто доларів вистачить вам для усунення за будь-яких умов будь-якої поломки. Хоча, звісно, краще, щоби доля дарувала вам (а тим паче на Новий рік) лише приємні сюрпризи...

Анатолій ДМИТРІВ.