Змагання ЮІР

На базі "Автограду" під проводом співробітників Львівського обласного ДАІ працює Школа юних інспекторів дорожнього руху. Щорічно наприкінці навчального року в "Автоград" проводяться обласні змагання юних інспекторів дорожнього руху, переможці яких їдуть згодом на республіканські змагання. Вже кілька років поспіль перші місця в обласних змаганнях посідає команда Львівської СШ №42, про що неодноразово писала львівська та Всеукраїнська преса.


• Щоб усе було за Правилами
 

ІЩЕ ШКОЛЯР, А ВЖЕ ІНСПЕКТОР

У Львівській СШ №42 вже 25 років діє гурток юних інспекторів руху, відомий на цілу Україну

Якось ми з батьком їхали через центр і побачили біля музею етнографії юрму людей. А навколо кінокамери і ДАІ повно. Виявилося, це знімають фільм про загони юних інспекторів руху...Хлопчики і дівчатка у красивій формі зупиняли дорослих дядечок і тіточок, які перебігали (зрозуміло, на червоне світло) вузеньку вулицю Гнатюка. Зупиняли і робили зауваження. А щоб дядечки і тіточки уважно слухали, за спинами дітей стояли двоє міліціонерів. Саме так я вперше познайомився з юними інспекторами руху...

Вдруге я почув про них, коли завітав на обласні змагання загонів ЮІР, які нещодавно проходили в автомістечку на вул.Пасічній. Воно просто ідеально підходить для такого роду змагань: тут є і дорожні знаки, і світлофори - все, щоб діти отримали практичні знання з Правил дорожнього руху. Якби міська влада взялося відремонтувати автомістечко, тут би можна було проводити уроки з ОБЖД для школярів цілого Львова.

Діти з двадцяти команд цілої області, ставили сценки, об'їжджали перешкоди на велосипеді, розповідали, як треба надавати медичну допомогу потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах, малювали плакати, складали екзамени з правил дорожнього руху, а також розповідали, у якій черговості мають роз'їжджатися автомобілі на магнітній дошці-перехресті. Головний приз був дуже поважний - путівка в "Артек" для всіх членів команди на Всеукраїнський конкурс команд ЮІР.

Та багато дітей навіть не надіялися на поїздку в "Артек". Адже вже шостий рік поспіль перемогу на цих змаганнях здобуває львівська 42-а школа. Решті школярів вона залишає дуже мало шансів на перемогу. Це у час, коли за гурткову роботу практично не платять...

І що ви думаєте, перше місце таки віддали СШ №42, конкурентів якій практично не було. (Друге і третє місця посіли відповідно львівські СШ №73 і 74). Десятеро юних інспекторів, вдягнутих в охайні сірі однострої, Правила дорожнього руху знали, здається, не гірше від працівників ДАІ і практично на всіх етапах конкурсу були першими. А замість сценки, присвяченої Правилам, вони поставили справжній мюзікл "Гаррі Поттер".

Згодом я дізнався, що минулоріч львівські інспектори посіли третє місце на Всеукраїнському конкурсі ЮІР у відомому дитячому таборі "Молода Гвардія", що під Одесою. Керівник гуртка, вчитель зарубіжної літератури Валентина Лисецька розповіла, що журі відмовилося присуджувати її загону третє місце, бо вирішило, що з дітьми займався професійний режисер. Та вона показала свої списані сценаріями зошити, запропонувала суддям переговорити з дітьми. І таки виборола приз.

- Мені боляче чути закиди у тому, що я купила всі свої перемоги, що моїй школі допомагають потужні спонсори, - розповідає Валентина Лисецька. - Я займаюся цим гуртком вже дванадцять років, а до цього ним ще тринадцять років керував мій батько, Анатолій Глюзицький. Отже, це найстарший загін ЮІР у Львівській області. І жодних спонсорів у нас немає, навіть форму діти пошили за власні кошти. А секрет нашого успіху простий: до Нового року ми з моїми вихованцями займаємося раз на тиждень, після Нового року - двічі на тиждень, а безпосередньо перед змаганнями - щодня. Коли будь-якою справою гориш, успіх не забариться...

- Чому ж ви не ходите на якусь спортивну секцію чи на танці? - запитую у юних інспекторів. - Хіба інспектор ДАІ - це тепер популярна професія?

- Чому, я, наприклад, хотіла би бути інспектором, - відповідає семикласниця Ліля Досин. - Я би хабарів не брала і карала тільки тих, хто справді порушує Правила дорожнього руху. А щодо танців та спорту... У нашому гуртку все це є: ми ставимо сценки, їздимо на велосипеді. Крім цього, по закінченні школи отримаємо права.

Мати юного інспектора, десятирічного Олега, Марія Василівна Федьків каже, що її син останнім часом буквально розривався між гуртком ЮІР та секцією футболу. Але врешті-решт вибрав гурток. Тренер потім телефонував, просив повернутися, але хлопчик не погодився. З інспекторами йому цікавіше.

- Я одного разу врятувала хлопчика, який виїжджав на велосипеді з другорядної дороги на головну і не помітив машини, - розповідає Софія Бабій з 8-Д класу. - Крикнула йому, і він встиг повернути руль. І дорослим, які переходять дорогу не за Правилами, завжди роблю зауваження...

Усе це могло би видатися дитячими забавками, якби не страшна статистика: за чотири місяці нинішнього року 31 дитина потрапила під колеса. Двоє дітей загинули. Юні інспектори руху розповідають і про це, коли приходять з концертами до дитячих садочків чи до молодших школярів. Є ще одна цікава деталь: за час існування гуртка дванадцятеро її вихованців стали інспекторами ДАІ.

Федір Ковальський.
Фото автора.

"Високий Замок", 4 червня 2003 року
 

СОРОК ДРУГА - ЗАВЖДИ ПЕРША

Понад десять років команда Львівської СШ №42 виборює головний приз на обласних змаганнях юних інспекторів руху

Хто з дітей не хоче бути водієм! А який водій без знання правил дорожнього руху! Розумінням цієї простої істини можна пояснити незгасаючий інтерес школярів до змагань юних інспекторів руху, які проводить Управління державтоінспекції у Львівській області спільно з Управлінням освіти облдержадміністрації. Цієї весни змагання як ніколи на часі, бо на дорогах області протягом минулих чотирьох місяців загинуло четверо дітей і 21 отримали травми.

До Львівського державного навчально-курсового комбінату от вже років двадцять поспіль з'їжджаються загони з цілої Львівщини. Переважно це школи, у яких діти вивчають автосправу і отримують разом з атестатом водійські права категорії "ВС". Отже до змагань усі підходили серйозно. Тим більше, що головним призом була поїздка до Одеси на Всеукраїнські змагання ЮІР.

- Ну як почуваєтеся? - запитав в учнів Бориславської СШ №7 з промовистою назвою "Крутий підйом".

- Та посередньо йдемо, - чесно відповів Андрій Кушнір і зник у класі, де його команда показувала журі невеличку виставу на дорожньо-транспортну тематику...

У класі правил дорожнього руху школярі з Жовкви юрмляться перед магнітною дошкою, на якій зображено дорогу.

- Ну, що поїде першим? - запитує директор комбінату Анатолій Синяк, пересуваючи іграшкові залізні машинки.

- Першим трамвай, тобто ні, "швидка допомога", а потім мотоцикліст, - плутаються школярі. - Він може їхати тільки прямо і направо. Тобто ні...

У іншому класі під наглядом офіцера ДАІ школярі дають відповіді на екзаменаційні білети з правил. З десяти питань вони відповідають на сім-вісім, що в принципі є непоганим результатом. А на вулиці діти вчаться регулювати дорожній рух, крутять на велосипедах різноманітні фігури, надають умовним потерпілим медичну допомогу. Багато юних інспекторів мали чудову форму з погонами й аксельбантами. Усе, звичайно, пошито за кошти батьків - їм теж небайдуже, як їхні діти поводитимуться на дорозі.

Цікаво, що більшість дорослих керівників команд ні за що не хотіли назвати свою роботу з дітьми гуртковою. Та ми, казали, просто так у вільний час збираємось. Згодом я з'ясував, що їхня робота не може називатися гуртковою, бо за гурткову роботу школа повинна доплачувати. А учителі не отримують ні копійки.

Так би мовити, фаворитом змагань була команда СШ №42, яка вже понад десять років посідає призові місця на обласних змаганнях. Секрет її успіху простий: як розповіла Валентина Лисецька, яка керує загоном юних інспекторів, до Нового року вони займаються раз на тиждень, після - два рази, а за місяць до змагань - щодня. Натомість чимало інших команд вдовільняються лише кількома зборами напередодні виступу. Нинішній рік не був винятком. Львів'яни з 42-ї школи посіли перше місце, друге отримала команда з Дрогобича, а третє - команда Львівської СШ №73. Кожен учасник команди СШ №43 отримав по плеєру, шоколадці "Світоч" і календарю. Інших переможців ДАІ нагородила аудіомагнітофоном, годинниками, калькуляторами та ручками.

"Високий Замок", 20 травня 2002 року